پیش دبستانی و دبستان پسرانه علم و قلم
آموزشگاه هوشمند پسرانه علم و قلم - استان قم - ناحیه 4
نگارش در تاريخ شنبه سی ام دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

شناساگر ماده ای رنگی است که با تغییر رنگ خود، اسیدی یا قیلیایی بودن محلول ها را مشخص می کند. در این آزمایش کلم قرمز به عنوان یک شناساگر مورد استفاده قرار می گیرد.

روش کار

1- 300 میلی لیتر آب را در بشر بزرگی گرم دهید تا آب به جوش آید. پس از به جوش آمدن آب، چراغ بونزن راخاموش کنید.

2- تا ارتفاع 5 سانتی متر، در لوله آزمایش، کلم قرمز خرد شده ریخته و آن قدر اتانول اضافه کنید که تکه های کلم به طور کامل در اتانول قرار گیرند. مخلوط را با قرار دادن لوله ی آزمایش در لیوان آب داغ، گرم نگه دارید. می توانید اتانول بیشتری اضافه کنید.

شناساگر

3- محلول را با استفاده از یک قیف و کاغذ صافی، داخل یک بشر کوچک تر بریزید، تا باقی مانده ی کلم ها روی صافی بمانند.

4- این محلول را در چهار لوله آزمایش جداگانه، به چهار قسمت تقسیم کنید.

5- مواد زیر را به هر لوله ی آزمایش اضافه کنید:

 

لوله ی آزمایش 1: مقداری سولفوریک اسید رقیق (اسید)

لوله آزمایش 2: مقداری محلول سدیم هیدروکسید رقیق (قلیا)

لوله آزمایش 3: مقداری آب غوره

لوله آزمایش 4: مقداری محلول جوش شیرین

 

به رنگ محلول های چهار لوله ی آزمایش توجه داشته باشید.

6- جدول زیر را کپی کرده و نتایج خود را در آن بنویسید:

 

لوله آزمایش

محلول اضافه شده

رنگ محلول

1

سولفوریک اسید

  

2

سدیم هیدروکسید

   

3

آب غوره

  

4

محلول جوش شیرین

   

 

7- الف) محلول عصاره کلم قرمز در اسید چه رنگی می شود؟

ب) محلول عصاره کلم قرمز در قلیا چه رنگی می شود؟

ج) آب غوره اسید است یا قلیا؟

د) محلول جوش شیرین اسید است یا قلیا؟


برچسب‌ها: اطلاعات علمی
نگارش در تاريخ جمعه بیست و نهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت
بازی هدایت توپ 3
روش بازی : در این بازی باید توپ سفید را بسمت توپ سبز هدایت کنید ، توپ زرد به صورت تایمر عمل می کند و توپ قرمز به صورت بمب عمل می کند و باعث پایان بازی می شود .

شروع بازی


برچسب‌ها: بازی
نگارش در تاريخ جمعه بیست و نهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

باور غلط :

در رنگین کمان هفت رنگ وجود  دارد.

در رنگین کمان هفت رنگ وجود دارد.

در روزهای بهاری قرار داریم و هر از گاهی در آسمان آفتابی، شاهد بارش زیبای باران هستیم. هنگام بارش باران، اندکی صبر کنید و به جای این که بخواهید به سرعت برای در امان ماندن از خیس شدن، از زیر آن فرار کنید، به اطراف خود با دقت نگاه کنید، چه پدیده جالبی در آن اطراف وجود دارد؟ بله درست متوجه شده اید، یک رنگین کمان، با هفت رنگ زیبا.

هفت رنگ، باز هم دقت کنید، آیا واقعاً رنگین کمان هفت رنگ دارد؟ قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش. آیا این هفت رنگ را می توانید در رنگین کمان به وضوح ببینید؟

 

در نوار رنگین کمان، مابین این رنگ هایی که از آن ها نام بردم، رنگ های دیگری نیز وجود دارد، در واقع در هر رنگین کمان، تعداد بسیار زیادی رنگ وجود دارد و مرز مشخصی بین این رنگ ها وجود ندارد، بلکه طیفی از رنگ ها وجود دارد، ولی با این وجود تعداد بسیار زیادی کتاب هنوز این گونه بیان می کنند که رنگین کمان هفت رنگ دارد. به عنوان مثال بین زرد و سبز در رنگین کمان، ما رنگ زرد ـ سبز داریم، و بین سبز و زردـ سبز، رنگ سبزـ زرد متمایل به سبز وجود دارد، و همین طور بین آن ها رنگ های بی شمار دیگری می توانیم پیدا کنیم. واقعاً چند رنگ در رنگین کمان وجود دارد؟ سی رنگ؟ شصت رنگ؟ در واقع بهتر است بگوییم که هفت رنگ متمایز و قابل تشخیص در رنگین کمان وجود دارد، نه بیشتر، ولی در بین هر کدام از این رنگ ها، طیفی از رنگ ها را می توانید مشاهده کنید.

 

نکاتی جالب درباره رنگین کمان :

در رنگین کمان هفت رنگ وجود دارد.

1ـ در زمان مشاهده رنگین کمان، خورشید در پشت سر شما قرار دارد و دقیقاً مقابل خورشید، مرکز رنگین کمان وجود دارد.

2ـ رنگین کمان زمانی تشکیل می شود، که ارتفاع خورشید در بالای افق بیش از 54 درجه نباشد.

3ـ رنگین کمان نه در آسمان های دور دست، بلکه در هوای نزدیک به ما، در هر کجا که خورشید به قطره های باران می تابد، ظاهر می گردد. رنگین کمان زمانی تشکیل می شود که نور خورشید در آسمان تجزیه شود. این تجزیه به وسیله قطره های آب باران صورت می گیرد، در واقع نور پس از عبور از قطره آب تجزیه می شود و به صورت طیفی از رنگ ها در می آید.

4ـ نور خورشید به این دلیل سفید رنگ است که زیرا ترکیبی از همه رنگ هایی است که با چشم انسان قابل رویت می باشند و اگر منشوری در برابر آن قرار دهیم، رنگ های تشکیل دهنده آن را خواهیم دید.

5ـ اگر برای شما این سوال پیش آمده، که چرا رنگین کمان به صورت کمان دیده می شود، بهتر است به این صفحه از سایت تبیان مراجعه کنید، تاجواب سوال خود را پیدا کنید.

index.aspx?pid=150266

6ـ اگر دو نفر در کنار هم باشند، رنگین کمان هایی که هر یک از آن دو مشاهده می کنند، با یکدیگر متفاوت است.

در رنگین کمان هفت رنگ وجود دارد.

یک آزمایش کوچک :

ما با نور خورشید آزمایش خواهیم کرد. برای این آزمایش به یک منشور شیشه ای احتیاج است. اما اگر در دسترس نیست می توان از یک آیینه که از شیشه کلفت ساخته شده باشد استفاده کرد. لبه های آینه همیشه شیب دار هستند. آینه کوچکی بگیرید و توسط آن یک نقطه نوری را بر روی آیینه بزرگ تشکیل دهید. پرتوهای نورانی موازی پس از برخورد به سطح آیینه با زاویه کوچکی از سطح جیوه آینه منعکس شده از لبه شیب دار خارج می شوند و روی دیوار یا صفحه کاغذ، یک رنگین کمان یا طیف می سازند.

گاه در اتاق به طور تصادفی رنگین کمان تشکیل می شود. در یک روز صاف، ممکن است روبه روی آینه روی سقف یا دیوار یک رنگین کمان ببنید.

 

 

در رنگین کمان هفت رنگ وجود دارد.

هر رنگ از رنگین کمان به تدریج سایه رنگ شده به رنگ دیگری تبدیل می شود.

می توان با رنگ های تکی بازی کرد. مثلاً می توانیم دو رنگ را هم مخلوط کرده و رنگ سومی به دست بیاوریم.

بدین ترتیب، با مخلوط کردن دو رنگ قرمز و زرد، رنگ نارنجی به دست خواهیم آورد. با مخلوط کردن نارنجی و سبز، رنگ زرد خواهیم داشت. مخلوط زرد و آبی روشن، رنگ سبز به ما خواهد داد و حاصل مخلوط کردن رنگ سبز و آبی، رنگ آبی روشن خواهد بود.

در شرایط آزمایشگاه، با استفاده از چراغ های پرتو افکن و یک دسته شیشه های رنگی یعنی فیلترهای نور، خیلی راحت است که رنگ ها را مخلوط کنیم. اما شما در منزل این فیلترها را در اختیار ندارید. بنابر این به جای رنگ های مختلف طیفی، رنگ های گوناگون نقاشی را با هم مخلوط می کنیم. برای انجام این کار، از آبرنگ های خوب و یک فرفره استفاده می کنیم.

چند دایره با قطرهای 5ـ5/4 سانتی متر از کاغذ سفید نقاشی و یک دایره مشابه از مقوا ببرید. دایره های کاغذی را به 8 قطاع مساوی تقسیم کنید. خطوط بین قطاع ها را با مداد و کم رنگ بکشید تا رنگ دلخواه زیاد خراب نشود. قطاع ها را به نوبت با رنگ هایی که می خواهید مخلوط کنید، رنگ کنید. برای نمونه، یک قطاع ممکن است قرمز باشد، دیگری زرد، دوباره قرمز، بعدی زرد و به همین ترتیب، آن ها را یکی در میان به رنگ دلخواه خود در آورید. رنگ خیلی غلیط به کار نبرید، رنگ بایستی به طور یکنواخت و بدون لکه بر روی کاغذ کشیده شود. پس از خشک شدن رنگ، صفحه کاغذی را صاف کنید و روی صفحه مقوایی قرار داده و یک چوب کبریت با نوک تیز را وسط آن قرار دهید. فرفره ای را که بدین ترتیب درست کردید بچرخانید، رنگ نارنجی را که از ترکیب قرمز و زرد به دست می آید، خواهید دید. برای انجام این آزمایش می توانید از تصویر دایره ای که در این صفحه برای شما قرار داده ام، استفاده کنید.

در رنگین کمان هفت رنگ وجود دارد.

این آزمایش را می توانید، با ترکیب رنگ های دیگر، دوباره امتحان کنید.

همچنین می توانید آزمایش های دیگری در زمینه مخلوط کردن رنگ انجام دهید، طیف نور شامل رنگ های به اصلاح ممکمل یکدیگر است. مخلوط کردن تمامی آنها با یکدیگر، رنگ سفید را به چشم نشان می دهد. نمونه هایی از این رنگ های مکمل عبارتند از : قرمز و بنفش کبود، نارنجی و آبی روشن، قرمز لاکی و سبز. اگر ما قرمز، سبز و آبی را توسط فرفره با هم مخلوط کنیم، رنگ سفید به دست می آوریم.

قرمز، سبز و آبی، رنگ های اساسی در عکس برداری، سینما و تلویزیون و کارهای گرافیکی هستند.

فرفره شما، البته رنگ سفید خالص به شما نمی دهد، چون حتی بهترین آبرنگ ها مقداری مخلوط اضافی در خود دارند. هر چه رنگ شما روشن تر و شفاف تر باشد، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

واژه رنگ در مورد سیاه و سفید به غلط به کار می رود. تاکید می کنیم، رنگ سفید وجود ندارد، بلکه سفید تنها جمع نوری همه رنگهاست. همچنین رنگ سیاه نیز وجود ندارد. سیاه یعنی نبود مطلق هیچ رنگ و نور به طور کلی. اما این یک اشتباه مصطلح است که بگوییم : «رنگ سیاه» و «رنگ سفید».

 

امواج:

چرا یک منشور شیشه ای دسته اشعه نور سفید را به رنگ های رنگین کمان تجزیه می کند؟

نور، نور سفید معمولی، که خورشید به گونه ای اسرار آمیز آن را صادر می کند و با تاخیر 8 دقیقه ای به ما می رسد، ترکیبی پیچیده دارد.

یک پرتو نور سفید از دسته های رنگی متعددی تشکیل شده، اما ما آنها را به طور تکی درک و مشاهده نمی کنیم. وقتی پرتو نور سفید از منشور شیشه ای می گذرد، منشور آن را به دسته های رنگی دسته بندی می کند و طوری آن ها را قرار می دهد که طیف رنگی حاصل می شود.

در رنگین کمان هفت رنگ وجود دارد.

امواج نوری قرمز، طولانی ترین طول موج را دارند و این امواج کمترین انحراف را توسط منشور دارند. کوتاه ترین طول موج، مربوط به امواج بنفش بوده و بیشترین انحراف را دارند. دیگر رنگ ها ما بین این دو قرار می گیرند.

 

رنگین کمان در فضا

«زیبایی خیره کننده!» این عبارت را یوری گاگارین در سفرنامه خود به فضا نوشته است. او چنین ادامه می دهد :

«وقتی به افق نگاه کردم، به وضوح تغییر حالت تند و نمایان از سطح روشن زمین به آسمان های تیره قیراندود را دیدم. سیاره ما توسط هاله ای به رنگ مایل به آبی احاطه شده بود. سپس این هاله به تدریج تار شده، بنفش می شود و سرانجام به سیاه تبدیل می گشت. این تغییر حالت، بیش از آن زیبا بود که به توان با واژه ها توصیف کرد.

 

همین که سفینه از سمت سایه به سمت روشنایی می رود، تصویر زمین دگرگون می شود. نخست نواری نارنجی رنگ درخشانی ظاهر می شود. سپس به تدریج به سوی رنگ متمایل به آبی می رود و ادامه آن به سوی بنفش تیره و سیاه کم رنگ است. حدود رنگ ها غیرقابل توصیف است و این برای زمان زیادی در فکر من نقش بسته باقی خواهد ماند.»

در رنگین کمان هفت رنگ وجود دارد.

هرمان تیتوف، دومین فضانوردی که به فضا پرواز کرد، عکس های رنگی متعددی از زمین گرفت، یکی از این عکس ها که در فاصله ای که سفینه از سایه زمین خارج می شود، گرفته شده، هاله رنگین کمانی را بر گرد افق حلقوی زمین نشان می دهد.

اتمسفر زمین به مانند منشوری عظیم که نور خورشید را به رنگ های تشکیل دهنده آن تجزیه می کند، عمل می نماید.

البته عکس برداری قادر نیست که غنای رنگ هایی را که در طبیعت مشاهده می شود، بازسازی کند.

 


برچسب‌ها: اطلاعات علمی
نگارش در تاريخ پنجشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت


سنگ‌های آذرین

سنگ های آذرین

 

هرچه بیش‌تر به ژرفای زمین برویم، دما بالاتر می ‌رود و در ژرفای زیاد به اندازه‌ ای می‌رسد که برای ذوب‌ شدن سنگ‌ها کافی است. با این همه، مواد درونی زمین به حالت مذاب نیستند. چون فشار زیادی که از لایه‌های بالایی بر لایه‌های زیرین وارد می‌شود، از ذوب شدن سنگ‌ها جلوگیری می‌کند. اما در جاهایی از ژرفای زمین که به دلیلی(برای نمونه، در پی جایه‌جایی ورقه‌های سنگ کره) از فشار کاسته می‌شود یا سنگ‌های سطحی زمین به زیر سطح فرو می‌روند، سنگ‌ها ذوب می‌شوند. هر جایی که سنگ‌ها ذوب شوند، ماده‌ی مذاب، که ماگما نام دارد، به سوی بالا راه پیدا می‌‌کند و آرام آرام دمای آن کاهش می‌یابد و سنگ‌های آذرین را پدید می‌آورد.

 

ماگما ممکن است به بخش‌های بالایی پوسته نفوذ کند یا از راه شکاف‌ها و سوراخ‌ها به سطح پوسته راه یابد. ماگمایی که از سطح پوسته بیرون نمی‌زند به آهستگی و طی سال‌ها سرد می‌شود و سنگ‌های آذرین درونی را می‌سازد. به ماگمایی که از دهانه‌ی آتش‌فشان بیرون می‌آید و به سطح زمین می‌رسد، گدازه می‌گویند. همه‌ی حجم گدازه‌ای که به سطح زمین می‌آید، به حالت مذاب نیست و قطعه‌های ذوب نشده‌ی سنگ و کانی‌های بلوری را نیز در خود دارد. گدازه طی چند روز سرد می‌شود و سنگ‌های آذرین بیرونی را می‌سازد.

 

بررسی ترکیب شیمیایی سنگ‌های آذرین و گدازه‌ی آتش‌فشان‌های فعال، نشان داده است که ماگما یک ترکیب سیلیکاتی با اندکی اکسیدهای فلزی، بخار آب و مواد گازی است. سنگ‌های آذرین را بر پایه‌ی درصد این مواد در سه گروه گرانیتی(اسیدی)، بازالتی(بازی) و آندزیتی(میانه) جای می‌دهند.

سنگ‌های آذرینی مانند ریولیت و داسیت را که محتوای سیلیس آن‌ها بالاست، یعنی بیش از 63 درصد 2 SiO دارند، از گروه سنگ‌های آذرین اسیدی به شمار می‌آورند.

سنگ‌های آذرینی مانند آندزیت که بین 52 تا 63 درصد 2 SiO دارند، از سنگ‌های آذرین میانه و سنگ‌هایی مانند بازالت و گابرو را که محتوای سیلیسی کم‌تری دارند، از سنگ‌های آذرین بازی هستند.

برخی از سنگ‌های آذرین، مانند پریدوتیت، را که محتوای سیلیسی آن‌ها بسیار پایین است، فرابازی می ‌دانند.

 

بافت سنگ‌های آذرین

زمین‌شناسان در بررسی‌های صحرایی، که ابزارهای پیچیده‌ی آزمایشگاهی در دسترس نیست، از اندازه و آرایش بلورهای سنگ، که بافت سنگ نام دارد، برای توصیف سنگ‌ها بهره می‌گیرند. اصطلاح بافت سنگ هنگام بررسی سنگ زیر میکروسکوپ نیز به کار می ‌رود.

بافت سنگ آذرین علاوه بر این که آن را از سنگ‌ها دیگر جدا می‌کند، ما را از درونی بودن یا بیرونی بودن آن و حتی ژرفایی که سنگ در آن‌جا از ماگما پدید آمده است، آگاه می‌سازد.

سنگ‌های آذرین

1. بافت نهان‌بلورین. بلورها را نمی‌توان با چشم غیرمسلح دید. اگر بلورها به اندازه‌ای کوچک باشند که فقط با میکروسکوپ‌ پولاریزان دیده شوند، اصطلاح میکروکریستالین و اگر فقط با میکروسکوپ الکترونی یا پرتوهای ایکس شناسایی شوند، اصطلاح کریپتوکریستالین را به کار می‌برند.

 

2. بافت آشکاربلورین. بلورها درشت و از 2 تا 5 میلی ‌متر هستند. این بافت زمانی پدید می‌آید که ماگما به آهستگی درون زمین سرد شود.

 

3. بافت پگماتیتی. گونه‌ای از بافت آشکاربلورین است که اندازه‌ی بلورهای آن بزرگ‌تر از 5 سانتی‌متر و حتی چند متر است.

 

4. بافت پرفیری. گونه‌ای از بافت آشکاربلورین است که دارای بلورهای درشت در زمینه‌ای از بلورهای ریز است. این بافت نتیجه‌ی سرد شدن آهسته زیر سطح زمین و آمدن ناگهانی ماگما به سطح زمین است که نخست با پدیدآمدن بلورهای درشت و سپس با بلورهای ریز همراهی می‌شود.

 

5. بافت سوراخ‌دار. در پی سرد شدن تند گدازه‌ای که گاز فراوان در خود دارد، بر سطح زمین پدید می‌آید. سنگ‌پا نمونه‌ای از این بافت است.

 

6. بافت شیشه‌ای. در برخی فوران‌های آتش‌فشانی، گدازه به درون آب ریخته می‌شود و بسیار تند سرد می‌شود. این گونه سنگ‌ها بلور ندارند و بافتی مانند شیشه دارند.

 

7. بافت آذرآواری. هنگامی که گدازه به صورت ذره‌های خاکستر به هوا پرتاب می‌شود و آن ذره‌ها به صورت لایه‌ای ته‌نشین می‌شوند، سنگ‌هایی را می‌سازند که ذره‌های سازنده‌ی آن‌ها آذرین، ولی ته‌نشینی آن‌ها شبیه سنگ‌های رسوبی است.

 

8. بافت آگلومرا. اگر اندازه‌ی ذره‌های پرتابی از دهانه‌ی آتش‌فشان بزرگ باشد، پس از ته‌نشین شدن به یکدیگر جوش می‌خورند و سنگ یکپارچه‌ای را می‌سازند که آگلومرا نامیده می‌شود.

 

خانواده‌های سنگ‌های آذرین

 

سنگ‌های آذرین را بر پایه‌ی بافت، درصد سیلیس، رنگ، چگالی، ترکیب شیمیایی و در نظر داشتن ویژگی‌های دیگر، طبقه‌بندی می‌کنند.

 

سنگ‌های آذرین

 

1. خانواده‌ی گرانیت- ریولیت. گرانیت از شناخته‌شده‌ترین سنگ‌های آذرین درونی است که فراوانی و زیبایی آن پس از صیقل یافتن، باعث شده است که در معماری مورد توجه باشد. نام این سنگ از واژه‌ی لاتین گرانوم به معنای دانه‌ی گندم گرفته شده است، زیرا بیش‌تر کانی‌های آن به اندازه‌ی دانه‌ی گندم است. بافت‌ آن از نوع آشکاربلورین است و بیش‌تر از فلدسپات پتاسیم‌دار، پلاژیوکلاز سدیم‌دار و کوارتز درست شده است.

کانی‌های بیوتیت، آمفیبول، هورنبلند و گاهی میکای سفید نیز در ساختمان آن دیده می‌شود.گرانیت‌ها به رنگ‌های سفید، خاکستری و صورتی دیده می‌شوند که برخاسته از نوع فلدسپات آن‌هاست.

 

ریولیت از نظر نوع کانی‌ها با گرانیت تفاوت زیادی ندارد و در واقع گرانیتی است که بیرون از پوسته‌ی زمین پدید می‌آید. ریولیت‌ها رنگ روشنی دارند و چون جهت‌یافتگی ماده‌ی مذاب را به آسانی می‌توان در آن‌ها شناسایی کرد، به این نام خوانده می‌شوند( ریولیت به معنای جریان یافته است.) در این خانواده سنگ‌هایی با بافت شیشه‌ای نیز وجود دارد که ابسیدین شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست.

این سنگ تیره‌رنگ است و تیرگی آن به این علت است که هیچ گونه بلوری در آن وجود ندارد. به سنگ‌های بیرونی با بافت سوراخ‌دار این خانواده، پونس، پامیس یا سنگ‌پا می ‌گویند. توجه داشته باشید که سنگ‌پا ممکن است در خانواده‌های دیگر نیز وجود داشته باشد.

 

2. خانواده‌ی گرانودیوریت- داسیت. گرانودیوریت یکی از فراوان‌ترین سنگ‌های آذرین درونی است که از نظر کانی ‌شناسی، در میانه‌ی سنگ‌های گرانیتی و دیوریتی جای می‌گیرد. زیرا درصد کوارتز آن اندکی از گرانیت کم‌تر ولی از دیوریت اندکی بیش‌تر است. داسیت همانند بیرونی گرانودیوریت است. این سنگ در ایران فراوان است و بیش‌تر به رنگ روشن دیده می شود.

 

3. خانواده‌ی دیوریت- آندزیت. دیوریت‌ها سنگ‌هایی هستند که بیش‌تر از فلدسپات‌ پلاژیوکلاز سرشار از کلسیم درست شده‌اند. این سنگ‌ها اغلب کوارتز ندارند، اما گاهی اندکی کوارتز و فلدسپات پتاسیم‌دار نیز در ساختمان آن‌ها دیده می‌شود.کانی‌های تیره‌رنگ دیوریت‌ها اغلب آمفیبول، پیروکسن و بیوتیت است. آندزیت همانند بیرونی دیوریت است که به رنگ خاکستری تیره دیده می‌شود به صورت سنگ‌پا و آذرآواری نیز وجود دارد.

 

4. خانواده‌ی گابرو- بازالت. گابروها سنگ‌های تیره با چگالی به نسبت بالا هستند که بیش‌تر از پیروکسن و پلاژیوکلاز کلسیم‌دار درست شده‌اند. البته، ممکن است اندکی الیوین نیز در آن‌ها دیده شود. بازالت همانند بیرونی گابرو است. بازالت و گابرو 75 درصد سنگ‌های آذرین پوسته‌ی زمین را می‌سازند. بازالت سوراخ‌دار را اسکوری می‌گویند که شبیه سنگ‌پاست. بازالت شیشه‌ای نیز وجود دارد که به آن‌ها تاکی‌لیت می‌گویند. در پیرامون آتش‌فشان خاموش دماوند، به‌ویژه در کناره‌ی جاده‌ی هراز، می‌توان گونه‌های اسکوری، پرفیری و آگلومرای بازالتی را پیدا کرد.

 

5. خانواده‌ی پریدوتیت. پریدوتیت سنگی بسیار بازی است که بیش‌تر از کانی‌های آهن و منیزیم‌دار درست شده است. پریدوتیت‌ها چگالی بالایی دارند و رنگ آن‌ها تیره است. الیوین فراوان‌ترین کانی پریدوتیت‌هاست، اما ممکن است اندکی پیروکسن و حتی آمفیبول نیز در آن‌ها دیده شود. پریدوتیت‌ها سرشار از الیوین را دونیت گویند و پریدوتیت‌های سرشار از پیروکسن را پیروکسنیت می‌نامند. در صورتی که هم الیوین و هم پیروکسن را داشته باشند، لرزولیت خوانده می‌شوند. لمبورژیت، که بسیار کمیاب است و از بلورهای ریز اوژیت(نوعی پیروکسن) و الیوین آهن‌دار درست شده است، همانند بیرونی پریدوتیت‌هاست و به رنگ قرمز قهوه‌ای دیده می ‌شود. کیمبرلیت را نیز همانند بیرونی آن‌ها می‌دانند که سرشار از الیوین است و بلورهای ریز و اندکی گرونا(کانی دگرگونی) و الماس دارد.


برچسب‌ها: اطلاعات علمی
نگارش در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت
در این بازی با توسط موس قطره های آب را جمع نمایید تا به مرحله بعد بروید .شروع بازی


برچسب‌ها: بازی
نگارش در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

گردباد بسازید

با استفاده از این آزمایش یک گردباد کوچک را از نزدیک ببینید.

وسایل مورد نیاز:

 • آب
 • بطری دردار پلاستیکی
 • منبع روشنایی
 • مایع ظرفشویی

 

دستور کار:

1-  سه چهارم بطری را از آب پر کنید.
2-  چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید.
3-  مقداری نور باریک به بطری بتابانید.(باعث می شود که راحت تر ببینید.)
4-  در بطری را محکم ببندید.
5- بطری را وارونه کنید و از سر آن بگیرید. به سرعت برای چند ثانیه بطری را به صورت دوار بچرخانید. داخل بطری را نگاه کنید.
یک گردباد کوچک داخل بطری در آب پدیدار شده است...
 

البته باید چند بار این کار را انجام دهید تا مهارت پیدا کنید.

گردباد بسازید

نتیجه:
چرخاندن بطری به صورت دوار یک گردآب شبیه گردباد را به وجود می آورد.
آب به سرعت اطراف مرکز گردآب که به سبب نیروی جاذبه مرکز(یک نیروی داخلی که یک شی یا سیال مقل آب را به طرف مرکز مسیر دایره ای شکلش هدایت می کند.) به وجود آمده است چرخانده می شود.

گرداب ها در طبیعت شامل گردبادها، طوفان ها و گردباد دریایی است.


برچسب‌ها: آزمایش
نگارش در تاريخ سه شنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

روشی جالب برای ضرب اعداد :

شما می توانید با یک شیوه ی فوق العاده در ریاضیات و بدون ماشین حساب ضرب اعداد را انجام دهید. پس از یاد گرفتن این شیوه قادر خواهید بود تمام اعداد را چه بزرگ و چه کوچک، چه تک رقمی و چه چند رقمی به راحتی در یکدیگر ضرب کرده و پاسخ آنها را به راحتی و بدون استفاده از ماشین حساب پیدا کنید. برای اینکار هم فقط کافی است چند تا خط ناقابل رسم کنید و تمام…

توضیح این روش با جملات بسیار دشوار است بنابراین اجازه بدهید کار خود را با تصاویر شروع کنیم. تصویر زیر را نگاه کنید :

آسانترین روش ضرب کردن اعداد

اولین مثالی که برای شما در نظر گرفته ایم بسیار ساده است. عدد ۲۱ را در ۱۳ ضرب کرده ایم. مراحل انجام ضرب به صورت زیر بوده است :

۱- عدد ۲۱ از ۲ و ۱ تشکیل شده پس ابتدا ۲ خط در بالا و ۱ خط در پایین آن به صورت افقی رسم کرده ایم.

۲- عدد ۱۳ از ۱ و ۳ تشکیل شده پس ابتدا ۱ خط و سپس ۳ خط به نحوی رسم کرده ایم که خط هایی که قبلا به صورت افقی رسم کرده بودیم را قطع کنند.

۳- به ترتیب از چپ به راست ابتدا در راس مربع سپس در قطر آن و بعد در راس سمت راست تعداد نقطه هایی که خط ها در آنها یکدیگر را قطع کرده اند را شمرده ایم و ارقام به دست آورده را به همان ترتیب از چپ به راست به عنوان صدگان، دهگان و یکان عدد قرار داده ایم تا به پاسخ برسیم.

 

روش این کار بسیار ساده بود ولی اجازه بدهید با دو رقم بزرگتر آنرا تکرار کنیم، این بار قصد داریم عدد ۱۲۳ را در ۳۲۱ ضرب کنیم :

آسانترین روش ضرب کردن اعداد

این بار با بالا رفتن ارقام کار کمی سخت تر شد. روش دقیقا مثل قبل است با این تفاوت که این بار بجز قطر مربع دو قسمت دیگر هم می بایست شمرده شوند که برایتان دور آنها خط کشیده ایم. اما یک نکته وجود دارد، اگر تعداد نقطه هایی که می شمارید دو رقمی شود، همانطور که می بینید باید دهگان آن را به رقم قبلی بسپارید، دقیقا مثل جمع و ضرب عادی.

 

تا اینجا اعدادی که در هم ضرب کردیم دارای ارقام برابر بودند یعنی هر دو سه رقمی یا هر دو دو رقمی بودند. اگر اینطور نباشد چه می شود؟ اجازه بدهید این حالت را هم با یک مثال با هم بررسی کنیم :

آسانترین روش ضرب کردن اعداد

خوب در این مثال دو نکته وجود داشت، اول اینکه اگر تعداد ارقام دو عددی که در هم ضرب می کنیم برابر نباشند چه کار کنیم و دوم اینکه اگر در عددمان رقم۰ وجود داشته باشد ضرب به چه شکل صورت می پذیرد. اگر توجه کرده باشید دو دایره ی آبی درنگ در شکل بالا وجود دارد. اگر در این عدد، رقم صفر وجود نداشت در آن دو نقطه هم خطوط با یکدیگر برخورد میکردند و دو تا از ارقام پاسخ را در اختیار ما می گذاشتند. به هر حال نکته ی مهم این است که جای خالی آنها را نباید فراموش کنید، وگرنه محاسبات غلط از آب در می آید.

 

یک مثال دیگر در مورد اعداد صفر دار را با یک دیگر بررسی می کنیم :

آسانترین روش ضرب کردن اعداد


برچسب‌ها: اطلاعات علمی
نگارش در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

گذراندن زمستان در خواب

سنجاب

در کشورهایی که زمستان‏ها سرد هستند، سنجاب شاید بیش از نصف سال را بخوابد.پیش از اینکه به خواب زمستانی فرود رود، سنجاب تا جایی که بتواند می‏خورد و بسیار چاق می‏شود و این چاقی، او را در طول زمستان زنده نگه می‏دارد.

سنجاب

سنجاب لانه‏ی زمستانی‏اش را از پوسته‏ی درخت، علف، برگ‏ها و خزه می‏سازد. درون لانه‏ی خود را جمع می‏کند، در حالی که دمش، بالای سرش قرار می‏گیرد.

سنجاب

غذا در تنه‏ی درخت

دفعه‏ی بعد که برای پیاده‏روی به جنگل رفتید، نگاهی به سوراخ‏های درختان قدیمی بیندازید. ممکن است انبار یک سنجاب را پیدا کنید. مثل «هامسترها» (کیسه دهان‏ها)، سنجاب‏ها هم غذایشان را برای زمستان ذخیره می‏کنند.

آنها دانه‏ها و آجیل‏ها را جمع می‏کنند و در سوراخ‏هایی در درختان یا در زمین پنهان می‏سازند.

هامستر

کیسه‏های جاسازی شده

اگر شما با دوستانتان یک هامستر را از نزدیک ببینید خواهید فهمید که هامسترها، راه مخصوصی برای حمل غذای خود دارند. در محیط وحش، هامسترها در جاهایی زندگی می‏کنند که بیشتر، زمستان سرد است. آنها کیسه‏های گونه‏ی خود را پر از غذا می‏کنند و آنها را به سوراخ‏هایشان می‏برند تا به جای ذخیره‏ی زمستانی استفاده کنند.

وقتی که هامستر مقداری غذا پیدا می‏کند، آن را با دستانش برمی‏دارد و شروع به خوردن می‏کند.

هامستر

هامستر وقتی سیر می‏شود، دست از خوردن نمی‏کشد. در عوض، او باقی مانده‏ی غذا را در کیسه‏های مخصوص گونه‏هایش ذخیره می‏کند.

با گونه‏هایش که مثل بادکنک پف کرده، هامستر آماده است تا غذای اضافی را در سوراخش بگذارد.

سنجاب

وقتی بیدار شدن

خواب زمستانی، مثل خواب عادی نیست. سنجاب تقریباً در بین هر چیزی که بتواند پیدا کند، می‏خوابد. اما وقتی زمستان تمام می‏شود، «ساعت آماده باش» توی شکم سنجاب، کم‏کم او را بیدار می‏کند.

کوآلا

 

کوآلا
آیا خرس است؟

«کوآلا» فقط در جنگل‏های شرق استرالیا زندگی می‏کند؛ جایی که از برگ‏های درختان« آکالیپتوس» تغذیه می‏کند. اگر چه مردم آن را «خرس» کوآلا می‏نامند، ولی در واقع، اصلاً خرس نیست، بلکه یک جانور کیسه‏دار است؛ پستانداری با یک کیسه.

 

موش
بالاتر از خطر
موش

خانواده‏ی موش‏های جنگلی که در سوراخ‏هایشان پنهان می‏شوند، از همه‏ی دشمنان‏شان در امان هستند، ولی اگر یک  خز بوی آنها را احساس کند، سوراخ آنها تبدیل به یک دام مرگبار می‏شود، موش‏ها نمی‏توانند فرار کنند و خز به اندازه‏ی کافی، لاغر و انعطاف‏پذیر است تا به داخل لانه سر بخورد و آنها را بخورد.

اگر خز را ببینید، شانس آورده‏اید. آنها خیلی تند، حرکت می‏کنند.

موش‏های جنگل، شب‏ها برای غذا بیرون می‏روند.

 

ترجمه‏ی: انسیه رمضانی

تنظیم: خرازی


برچسب‌ها: اطلاعات علمی
نگارش در تاريخ یکشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

آب بدن انسان

یکی از شگفتی های بسیار عجیب ساختمان بدن ما انسانها ، مقدار آبی است که در بدن مان موجود است . اگر فقط وزن بدن مورد نظر باشد ، ما انسانها بیشتر از آب ساخته شده ایم .60 تا 70 در صد وزن بدن ما را آب تشكیل می دهد. چیزی در حدود چهل و نه كیلو گرم آب در یك مرد با وزن متوسط . حتی استخوان بدن ما كه كاملاً ماده ای سخت به نظر می رسد بالغ بر 20 درصد آن را آب تشكیل می دهد ، در حالی كه 95 درصد پلاسمای خون ما را آب تشكیل می دهد.

این دریای درونی با مزه ای شور ، محیط آبی دررون بدن ما می باشد. آب این دریا در رگهای خونی و همه مجاری باریك بدن در جریان است . هر سلولی را این آب سیراب می كند و هیچ عضوی از بدن نمی تواند بدون این آب زنده بماند . به عبارت دیگر آب موجود در بدن مانع از این می گردد كه ما در آتش درونی خود بسوزیم .

به وسیله ی آبی كه در اطراف بافت ها وجود دارد و توسط آنها به درون مكیده می شود، به محض اینكه حرارت اضافی در بدن تولید شود از بین برده خواهد شد

به راستی علت وجود این همه آب در بدن انسان چیست ؟ و چرا حکمت خدای حکیم بر این امر تعلق گرفته است ؟ پژوهشگران ، خنک نگهداشتن بدن را یکی از علتهای وجود این همه آب در بدن می دانند . آیا تا کنون به آبی که درون موتور در جریان است اندیشیده اید؟ می دانید که یکی از وظایف این آب خنک نگهداشتن ماشین موتور می باشد. آب موجود در بدن انسان نیز همین وظیفه را به عهده دارد . فعالیت های شیمیائی كه در همه اعضای بدن ما انجام می گیرد ، به اضافه حرارتی كه در اثر فعالیت های ماهیچه ها ایجاد می گردد ، حرارتی را تولید می كنند كه توانائی سوزاندن ما را دارد . ولیكن به وسیله ی آبی كه در اطراف بافت ها وجود دارد و توسط آنها به درون مكیده می شود، به محض اینكه حرارت اضافی در بدن تولید شود از بین برده خواهد شد .

یکی دیگر از وظایف آب موجود در بافتهای بدن انسان جلوگیری از وارد شدن ضربه های شدید به اندام هاست . دریای درونی ما یك عامل ضربه گیر است . به عنوان مثال ، مایعی كه اطراف مغز ما را فرا گرفته است موجب می گردد كه مغز از صدمه های سخت وارده محفوظ بماند .همین طور ، استخوان ها ، محل اتصال آنها و اعضاء بدن و اعصاب در تشكی از مایع قرار دارند تا ما بتوانیم در محیطی كه دائم با اجسام برخورد می كنیم تاب مقاومت داشته صدمه ای بر ما وارد نگردد. آیا می دانید اگر خداوند خالق این آب را در بدن ما قرار نمی داد در آن صورت چه می شد؟ بدون آب در بدن ، كوبیدن پا بر روی زمین و زدن چكش بر چیزی آن قدر دردناك می بود كه غیر قابل تحمل می شد .

همچنین ، دریای آب درون بدن ما ، یكی از بهترین حل کننده ها است و همراه خود محلولهای شیمیائی پر ارزش بسیاری را توأم با موادی كه به حالت شناور هستند به نقاط مختلف بدن می رساند . مثلاً توانائی آن در نگهداری سدیم و پتاسیم به صورت محلول یك ضرورت است كه عمل انتقال تكانه های الكتریكی را انجام می دهد و موجبات فعالیت ماهیچه ها و اعصاب را فراهم می سازد .

آب مورد نیاز بدن ، مانند غذا ، باید دائم تأمین گردد. به طور معمول ما روزانه حدود یك و یك چهارم لیتر آب مینوشیم، خواه این آب بصورت خالص باشد یا به وسیله نوشابه های دیگر . ما به همین اندازه هم از طریق غذا هرچند كه بدون آب به نظر برسد آب را بدست می آوریم. كل مقدار آبی كه بدن از طریق ادرار دفع می كند بالغ بر یك و یك چهارم لیتر می باشد و همین مقدار هم به صورت تبخیر از دست داده می شود که این تبخیر نقش خنك كنندگی بدن را ایفا می كند و از راه ریه ها و پوست بدن انجام می پذیرد.

عمل آب در بدن بیشتر از اینها پیچیده و مهم است . آب در بدن به طور دائم چون پولی كه در بانك رد و بدل می شود ، بین اعضاء مختلف و سیستم رد و بدل می شود. مثلاً در عرض یك روز بالغ بر یكصد و سی و هفت لیتر مایعات از خون تصفیه می گردد و دوباره توسط كلیه ها به خون برگردانده می شود .

چیزی بین هفت و نیم لیتر آب در داخل بدن تولید می گردد. در بین منابع مختلف غدد بزاقی در طی یك شبانه روز مقدار یك و یك چهارم لیتر آب برای مرطوب نگهداشتن دهان ترشح می شود و این بزاق ترشح شده علاوه بر مرطوب نگهداشتن دهان عمل گوارش را نیز منظم می كند. معده نیز بالغ بر یك و یك چهارم لیتر شیره معده ترشح نموده و پانكراس و كبد و روده ها بالغ بر سه لیتر و نیم مایعات ترشح می کنند .

وقتی كه ما آب می نوشیم و تشنگی رفع می گردد، یعنی تعادل آب در بدن برقرار شده است

به راستی چگونه احساس می كنیم كه نیاز به آب داریم ؟ و چگونه درك می كنیم كه به چه اندازه آب نیاز داریم ؟ معمولاً تصور می كنیم موقعی كه گلوی ما خشك می شود به ما احساس تشنگی دست می دهد . ولی حقیقت این است كه اعلام تشنگی از خون سرچشمه می گیرد . مثلاً زمانی كه ما در هوای گرم به ورزش پرداخته باشیم و مقدار زیادی عرق كرده باشیم ، آب از دست رفته موجب خواهد شد كه غلظت خون زیاد شود . هنگامی كه غلظت خون در مقابل گرما بیش از حد گردد ، یك ماده شیمیائی از راه خون به مغز رانده می شود و از آن مركز پیامی به دهان و گلو می فرستد ، در آنجا مكانیزم اعصاب ، ما را از تشنگی آگاه میسازد . وقتی كه ما آب می نوشیم تشنگی رفع می گردد یعنی تعادل آب در بدن برقرار شده است .

وقتی ما غذای پر نمك می خوریم احساس تشنگی می نمائیم . اما ، این بدان علت نیست كه آب بدن ما كاهش پیدا كرده است بلكه علت آن این است كه ما نمك اضافی خورده ایم ، چون بدن نه فقظ تعادل آب خود را حفظ می كند ، بلكه همیشه نسبت نمك موجود در آب خود را به نه دهم درصد محفوظ نگه می دارد . لذا از آنجائی كه نمك آب بدن در مقدار معینی نگهداری می شود، پس اگر ما نمك زیاد بخوریم باید آب بیشتری نیز بنوشیم كه آن نسبت معین محفوظ بماند . همچنین زمانی كه به واسطه عرق كردن آب از دست می دهیم ، این عرق مزه شور دارد بنابراین برای جبران آن باید آب و نمك بنوشیم .

ذخیره آب بدن انسان خیلی كمتر از ذخیره غذائی می باشد . فردی كه در یك اتاق سرد استراحت نماید حد اكثر می تواند دوازده روز بدون آب زنده بماند ، ولی اگر به او آب داده شود می تواند مدت دو ماه زنده بماند بدون اینكه غذا بخورد.

ما به خون چون یك مایع حیاتی فكر می كنیم . ولی آب با جریان خود و فراهم آوردن تسهیلات برای حركت ، گرما و خنك كردن ، حل نمودن مواد حیاتی و حمل كردن ملكولهائی كه ما را تغذیه می كنند مایع حیات بخش حقیقی بدن میباشد.


برچسب‌ها: اطلاعات علمی
نگارش در تاريخ شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

شگفتی بدن انسان

در این مطلب 15 شگفتی بدن انسان را به شما معرفی می کنیم که شاید بسیاری از آن بی خبر باشند:

1. نیاز به خواب

شاید بعضی اوقات بگویید که دارم از شدت خواب می میرم، اما به معنای کلمه توجه نداشته اید. شما بدون خوردن غذا تا هفته ها زنده می مانید، اما بعد از 11 روز نخوابیدن، برای همیشه به خواب خواهید رفت.

 

2. رشد ناخن ها

اگر ناخن های دست تان نسبت به ناخن پای شما خیلی زودتر رشد می کند این کاملا طبیعی است. ناخن هایی که بیشتر در معرض استفاده قرار می گیرند زودتر رشد می کنند. ناخن انگشت های بلندتر و دستی که با آن می نویسید بیشترین رشد را دارند. به طور میانگین ناخن ها در هر ماه به اندازه یک دهم اینچ رشد می کنند.

 

3. رنگ و تراکم مو

آیا می دانستید تراکم موی سر را از روی رنگ آن می شود تخمین زد؟ به طور میانگین هر انسان 100 هزار پیاز مو روی سرش دارد. هرکدام از این پیازهای مو در طول زندگی انسان قادر به تولید 20 تار مو می باشند. افرادی که موهای بلوند دارند از بیشترین میزان پیاز مو در مقایسه با دیگر رنگ ها سود می برند، در نتیجه این افراد موهای پرپشت تری خواهند داشت. تعداد میانگین پیاز مو برای موهای بلوند 146 هزار، برای موهای مشکی 110 هزار، برای موهای قهوه ای 100 هزار و در آخرین رده برای موهای قرمز 86 هزار عدد می باشد.

 

4. صدای خر و پف

بعد از سن 60 سالگی ، 60 درصد مردان و 40 درصد از خانم ها شروع به خر و پف خواهند کرد. صدای خر و پف می تواند تا حد کر کردن پیش برود. عموما صدای خر و پف 60 دسیبل است که یعنی به بلندی صدای صحبت کردن معمولی اما این صدا میتواند تا 80 دسیبل نیز پیش برود. 80 دسیبل یعنی صدای یک دریل بادی که در حال نفوذ به بتن است. صدای بالای 85 دسیبل برای گوش انسان بسیار مضر میباشد و ممکن است باعث کری شود.

 

5. مقدار بزاق

شما مایل به شنا در آب بزاق دهانتان نیستید، اما جالب است بدانید که هر شخص به طور میانگین در طول زندگی اش نزدیک به 24 هزار لیتر بزاق تولید می کند. این مقدار برای پرکردن دو استخر شنا کافیست.

 

6. مسیر خون

خون مسیر زیادی را در هر لحظه در بدنتان طی میکند. تقریبا نزدیک به 100 هزار کیلومتر مسیر خونی در بدن وجود دارد. قلب این عضو حیاتی و پرکار بدن روزانه دو هزار گالن خون (برابر با 7500 لیتر) را در این مسیرها پمپاژ می کند.

 

7. سرعت عطسه

هوایی که موقع عطسه کردن از دهان خارج میشود بالغ بر 160 کیلومتر در ساعت سرعت دارد. عطسه کردن فشار بسیار زیادی به بدن تحمیل میکند. محال است که بتوانید چشمان خود را هنگام عطسه باز نگه دارید.

 

8. بوی پا

منشا بوی پا غدد عرقی هستند. در یک جفت پا 500 هزار غده تولید غرق در حال فعالیت است که می توانند روزانه نیم لیتر عرق تولید کنند.

 

9. باکتری ها

در هر اینچ مربع از پوست بدن انسان نزدیک به 32 میلیون باکتری زندگی می کنند که بیشتر این باکتری ها بی ضرر هستند.

 

10. طول روده باریک

طول روده های باریک تقریبا 4 برابر بلندتر از قد متوسط انسان است. اگر روده های باریک به شکل کنونی خود نبودند، طول آن ها به 5 تا 7 متر می رسید.

 

11.حس بویایی

حس بویایی ما به قدرت حس بویایی سگ سانان نیست و فقط میتوانیم 50 هزار رایحه مختلف را به خاطر بسپاریم.

 

12.تغییرات معده

هر سه یا چهار روز یکبار تغییراتی در معده شما بوجود می آید. اسیدهای قوی که معده برای هضم غذا به کار می گیرد، باعث تاثیراتی روی خود آن نیز می شود. البته معده مکانیزمی برای جلوگیری از هضم کامل خود دارد.

 

13. تعداد استخوان ها

جالب است بدانید که کودک انسان تعداد بیشتری استخوان نسبت به یک فرد بزرگسال دارد. ما زندگی مان را با 350 استخوان شروع میکنیم، اما در طول دوره رشد تا سن بلوغ به علت پیوستن استخوان ها به یکدیگر این مقدار به 206 عدد استخوان کاهش پیدا میکند

 

14. پوست

انسان نیز مانند دیگر پستانداران هر لحظه در حال پوست انداختن است. طبق تحقیقات انسان در هر ساعت 600 هزار ذره از پوست خود را در فضا پراکنده میکند. این مقدار برابر 700 گرم پوست در هر سال می باشد. به صورت میانگین انسان در سن 70 سالگی تقریبا به میزان پنجاه کیلوگرم پوست اندازی کرده است.

 

15. اثر زبان

اثر خطوط و اشکال روی زبان درست همانند اثر انگشت عمل میکند. یعنی هر انسانی خطوطی کاملا منحصر به فرد روی زبانش دارد. از این رو اثر زبان میتواند به عنوان یکی از فاکتورهای تشخیص هویت مورد استفاده قرار بگیرد.


برچسب‌ها: اطلاعات علمی
نگارش در تاريخ جمعه بیست و دوم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

امام رضا(ع)

بار الها!       

در پیشگاه تو ایستاده ام، و دست هایم را به سوى تو بلند كرده ام،

آگاهم كه در بندگیت كوتاهى نموده و در فرمان بردنت سستى كرده ام،

اگر راه حیا را می پیمودم از خواستن و دعا كردن می ترسیدم ...

ولى … پروردگارم!

آن گاه كه شنیدم گناه كاران را به در گاهت فرا می خوانى،

و آنان را به بخشش نیكو و ثواب وعده می دهى،

... براى پیروى ندایت آمدم،

و به مهربانی هاى مهربان ترین مهربانان پناه آوردم.

و به وسیله پیامبرت كه او را بر اهل طاعتت برترى داده و اجابت و شفاعت را به او بخشیدى،

و به وسیله برترین زن،و به فرزندانش، كه پیشوایان و جانشینان اویند،

و به تمامی فرشتگانى كه به وسیله اینان به تو روى می كنند و در شفاعت نزد تو، آنان را كه خاصّان درگاه تواند، وسیله قرار می دهند به تو روى می آورم.

... پس بر ایشان درود فرست،

و مرا از دلهره ملاقاتت درامان دار، و مرا از خاصّان و دوستانت قرار ده،

پیشاپیش، خواسته و سخنم را آن چه سبب ملاقات و دیدن تو می شود قرار دادم

اگر با این همه، خواسته ام را رد كنى، امیدهایم به تو، تبدیل به یأس می گردد،

هم چون مالكى كه از بنده خود گناهانى دیده و او را از درگاهش رانده،

و آقایى كه از بنده اش عیوبى دیده و از جوابش سر باز میزند.

واى بر من اگر رحمت گسترده ات مرا فرا نگیرد،

اگر مرا از درگاهت برانى، پس به درگاه چه كسى روى كنم؟!.

امّا ... اگر براى دعایم درهاى قبول را گشوده و مرا از رساندن به آرزوهایم شادمان گردانى، چونان مالكى هستى كه لطف و بخششى را آغاز كرده، و دوست دارد آن را به انجام رساند و مولایى را مانى كه لغزش بنده اش را نادیده انگاشته و به او رحم كرده است.

در این حالت نمی دانم كدام نعمتت را شكر گزارم؟!.

... آیا آن هنگام كه به فضل و بخششت از من خشنود شده و گذشته هایم را بر من می بخشایى؟!.

... یا آن گاه كه با آغاز كردن كرم و احسان بر عفو و بخششت می افزایى؟!.

پروردگارا!

خواسته ام در این جایگاه، یعنى جایگاه بنده فقیر نا امید، آن است كه ...

گناهان گذشته ام را بیامرزى،

و در باقیمانده عمرم مرا از گناه بازدارى،

و پدر و مادرم را كه دور از خانه و خانواده و غریبانه در زیر خاك ها خفته اند، ببخشى.

... تنهایی شان را با انوار احسانت از بین ببر،

و وحشتشان را با نشانه هاى بخششت به انس بدل كن،

و به نیكوكارشان دم به دم، نعمت و شادمانى بخش،

و به گناهكارشان، مغفرت و رحمت عطا كن، تا به لطف و مرحمتت ازخطرات قیامت در امان باشند،

به رحمتت در بهشت ساكنشان گردان،

و بین من و آنان در آن نعمت گسترده شناسایى برقرار كن،

تا مشمول شادمانى گذشته و آینده شویم.

آقایم!

اگر در كارهایم چیزى سراغ دارى كه مقامشان را بالا می برد و بر اكرامشان می افزاید، آن را در نامه اعمالشان قرار ده و مرا در رحمت با آنان شریك كن،

و آنان را مشمول رحمتت بگردان، هم چنان كه مرا در كودكى تربیت كردند.


برچسب‌ها: اسطوره
نگارش در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

کریم اهل بیت

گزیده هایی از زندگی امام حسن مجتبی (ع)

حضرت امام حسن مجتبى صلوات الله علیه در سن هفت سالگى در مجلس حضرت رسول (ص) حاضر مى‏شد، آیات وحى را كه تازه نازل شده بود یاد مى‏گرفت و در خانه براى مادرش فاطمه (س) مى‏خواند، هر وقت امیرالمۆمنین (ع) داخل خانه مى‏شد مى‏دید كه فاطمه زهرا (س) آیات را مى‏خواند. مى‏فرمود: چه كسى این ها را به تو یاد داد حال آن كه امروز نازل شده است؟!.

حضرت فاطمه زهرا (س) جواب مى‏داد: فرزندت حسن.

روزى امیرالمۆمنین (ع) در خانه مخفى شد كه ببیند حضرت مجتبى (ع) چطور آیات وحى را مى‏خواند، امام حسن (ع) داخل منزل شد، آیات وحى را یاد گرفته بود، ولى تا خواست بخواند مضطرب شد و  نتوانست، مادرش از اضطراب وى تعجّب كرد.

حضرت امام مجتبى (ع) جواب داد: اى مادر بیانم كوتاه آمد، زبانم بند شد، ظاهراً یك مرد بزرگوارى مرا زیر نظر دارد و به من گوش مى‏دهد. (1)

در این هنگام امیرالمۆمنین (ع) از پس پرده خارج شد و فرزند عزیزش را بوسید و مورد نوازش و تفقد قرار داد.

1. بحار الانوار /ج 43 /ص 338. قال یا اُمّاه قلّ بیانى و كَلّ لِسانى لعلّ سَیّداً یَرْعانى 

 

حلم و بردباری امام حسن (ع)

اهل شام بود. وارد مدینه شد. حضرت مجتبى (ع) را دید كه بر مركبى سوار است. او چون تحت تأثیر تبلیغات منفی و شوم بنى امیه قرار گرفته بود، شروع به ناسزا گفتن كرد، او تند تند اسائه ادب مى‏كرد.

امام(ع) چیزى نمى‏گفت. تا وقتى كه مرد شامى آرام شد. حضرت امام مجتبى (ع) كه درد او را مى‏دانست بر او سلام كرد و خندید و با حلم و بردبارى او را تحمّل نمود و فرمود: یا شیخ گمان مى‏كنم غریب هستى، شاید امر بر تو مشتبه شده است اگر بخواهى گذشت كنیم از تو گذشت مى‏كنیم، اگر از ما چیزى بخواهى به تو مى‏دهیم، اگر راهنمائى بخواهى راهنمائیت مى‏كنیم، اگر از ما مركبى بخواهى براى تو مركب مى‏دهیم، اگر گرسنه باشى، سیرت مى‏گردانیم، اگر عریان باشى لباست مى‏دهیم، اگر محتاج باشى بى‏نیازت مى‏كنیم، و اگر حاجتى داشته باشى آن را بر مى‏آوریم و تا در مدینه هستى اگر در خانه ما میهمان باشى براى تو بهتر خواهد بود، چون منزل ما وسیع و امكانات ما بسیار و موقعیّت ما گسترده است.

مرد شامى از شنیدن این سخنان با شرم ساری گفت: گواهى مى‏دهم كه تو خلیفه خدا در روى زمین هستى، خدا داناتر است كه رسالت خود را در كجا قرار بدهد، تو و پدرت مبغوض ترین خلق در نزد من بودید ولى فعلاً محبوب ترین خلق خدا در نزد من هستید. (2)

سپس آن مرد وسائل خویش به خانه آن حضرت آورد و تا در مدینه بود میهمان آن حضرت بود و بر محبت اهل بیت (ع) معتقد شد.

2. مناقب آل ابى طالب  /ج 4  /ص 19 /فصل مكارم اخلاق امام حسن (ع). ثمّ قال أَشهدُ انّك خلیفةُ اللّه فى ارَضه، اللّهُ اعلم حیث یجعل رسالته كنت أَنت و ابوك ابغضُ خلق اللّهِ الىّ و الان أَنت اَحبّ خلق اللّه الىّ.

 

سخاوت كریم اهل بیت(ع)

امام حسن مجتبی علیه السّلام خدمت كار جوان و سیاه پوستی را دید. وی گرده نانی پیش روی خود نهاده بود. لقمه‏ای از آن نان خود می‏خورد و لقمه ی دیگر را به سگی كه آن جا بود، می‏داد.

امام (ع) به او فرمود: انگیزه تو در این كار چیست؟!.

پاسخ داد: من از او شرم دارم كه خود بخورم و به او نخورانم!.

امام (ع) فرمود: از جای خود برنخیز تا من بیایم!. 

امام حسن مجتبی علیه السّلام به نزد صاحب كار او رفت. باغی را كه خدمت كار در آن زندگی می‏كرد از وی خرید و آن را به او بخشید!.


برچسب‌ها: اسطوره
نگارش در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

پیامبر

قرآن كریم از ویژگی هاى بارز رسول اكرم(ص) اخلاق خوش آن حضرت را بیان می كند و می فرماید: ... و تو اخلاق عظیم و برجسته‏اى دارى.

خداوند بزرگ از صفات بر جسته رسول خدا(ص) را مهربانى و ملایمت مى داند و خشونت و تندخویى را از وى نفى مى كند و می فرماید: ... به (بركت) رحمت الهى در برابر آنان [مردم‏] نرم (و مهربان) شدى! و اگر خشن و سنگ دل بودى از اطراف تو، پراكنده مى‏شدند.

علاوه بر قرآن كریم برخی از یاران پیامبر اكرم(ص) و تاریخ نگاران به گوشه‌هایی از زیبائی‌های رفتاری و كرداری رسول خدا(ص) اشاره كرده اند كه در قالب تعابیری بسیار جذّاب و در جمله هایی زیبا نقل شده است، مانند: ... او پیوسته خوش رو، داراى خلق و خوى راحت و نرم خو بود. آن حضرت(ص) خشن، تندخو، پر هیاهو، ناسزا گو و عیب گیر نبود.

... رسول خدا(ص) مهربان، دلسوز و بردبار بود.


برچسب‌ها: اسطوره
نگارش در تاريخ چهارشنبه بیستم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

خم کردن آبامروز می خواهیم با استفاده از الکتریسته ساکن، آب را خم کنیم.

آزمایش زیر را انجام دهید و خودتان ببینید.

 

وسایل مورد نیاز:

-        شانه پلاستیکی ( یا بادکنک بادشده )

-        یک جریان باریک آب از یک شیر آب

-        موی خشک

 

دستور کار:

1-     شیر آب را باز کنید به طوری که یک جریان باریک از آب را داشته باشیم.( به اندازه چند میلی متر اما نه به صورت قطره )

2-     شانه را به موهای خود بکشید. ( موهایتان را شانه کنید. ) اگر از بادکنک استفاده می کنید آن را به موهایتان بمالید.

3-     به آرامی شانه با بادکنک را به طرف جریان آب ببرید. ( بدون تماس )

حالا می توانید آب را خم کنید.

خم کردن آب

نتیجه:

الکتریسیته ساکنی که شما به وسیله شانه کردن موهایتان یا مالیدن بادکنک به موهایتان ساختید جریان آب را به طرف خود می کشد و آب را به طرف شانه یا بادکنک خم می کند.

بارهای منفی که الکترون نامیده می شوند از موی شما به شانه منتقل می شود و شانه دارای الکترون های اضافی میشود اما آب خنثی می باشد یعنی مقداربارهای مثبت و منفی آن یکسان است.

 

 بارهای مثبت و منفی یکدیگر را جذب می کنند. وقتی شانه یا بادکنک را به طرف جریان آب می برید بارهای مثبت آب را به طرف خود جذب می کند و آب خم می شود.


برچسب‌ها: آزمایش
نگارش در تاريخ سه شنبه نوزدهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

گلدان

امروز یك سطل

خالی شد از ماست

توی سر من

یك فكر زیباست

می‌شویم آن را

وقتی كه شد پاك

می‌ریزم آن وقت

تویش كمی خاك

می‌كارم آن جا

گل های زیبا

یك شاخه مریم

یك شاخه مینا

در فكر من هست

این سطل، گلدان

گل های آن هم

تقدیم مامان

نگارش در تاريخ دوشنبه هجدهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

در این آزمایش با مراحل جوانه زدن دانه ها آشنا می شوید...

تعدادی دانه بکارید و رشد دانه ها را از زمانی که جوانه می زنند مشاهده کنید.

دانه گیاهان و رشد آن ها

وسایل مورد نیاز:

 

 • دانه تازه (دانه کدو تنبل، آفتابگردان، لوبیا و....)
 • خاک مناسب (از گل فروشی ها تهیه کنید.)
 • یک گلدان
 • آب
 • نور و دمای مناسب

 

دستور کار:

 1. گلدان را با خاک مناسب پر کنید.
 2. دانه را داخل خاک بکارید.
 3. گلدان را در جایی که نور خورشید و گرمای مناسبی دارد قرار دهید. (جلوی نور مستقیم خورشید نباشد.)
 4. خاک را مرطوب نگه دارید. (هر روز به آن به مقدار کافی آب دهید. مواظب باشید بیش از اندازه خاک را مرطوب نکنید.)
 5. مشاهدات خود را از زمانی که دانه جوانه می زند و رشد می کند یادداشت کنید.
  دانه گیاهان و رشد آن ها

 

نتیجه:

بعد از یک هفته نگهداری از آن به نتایج خوبی می رسید. جوانه زدن مرحله ای است که گیاه از یک دانه بیرون می آید و شروع به رشد می کند.

برای این که جوانه ها رشد خوبی داشته باشند به شرایط محیطی مناسبی احتیاج دارند و دانه به آب و اکسیژن برای جوانه زدن نیاز دارد.

بعضی دانه ها به دمای بالاتر و محیط گرم برای رویش نیاز دارند و بعضی دانه ها به دمای کمتر.

بعضی دانه ها به نور کافی نیاز دارند و بعضی دانه ها به محیط تاریک.

اگر دانه ای تهیه کردید حتما دستورالعمل کاشت و شرایط محیطی آن را مطالعه کنید.

در مرحله بعد می توانید رشد و شرایط محیطی چند دانه را با هم مقایسه کنید.


برچسب‌ها: آزمایش
نگارش در تاريخ یکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت
قوهای ایران

قوهایی که در فصل زمستان در آسمان و آب های ایران دیده می شوند، از روسیه سیبری مرکزی و شرقی و شمال چین و یا قسمت شرقی منطقه ی پال آرتیک مهاجرت می کنند.

علت مهاجرت، سرد شدن و نا مساعد شدن محل زندگی و کمبود مواد غذایی است. زمان مهاجرت نیز بستگی به فصل سرما دارد و معمولا در دی و بهمن رخ می دهد.

سه گونه قو تا کنون در ایران دیده و شناخته شده است که برای به دست آوردن غذا و محل مناسب از سواحل سرد شمالی به سوی کشورمان مهاجرت می کنند. و در سواحل دریای خزر، مرداب انزلی، گرگان، نواحی غرب و مرکز ایران، سیستان، اهواز و در دریای عمان و خلیج فارس دیده می شوند.

 

            1- گونه سگنوس الور Cygnus olor یا قوی گنگ Mute swan

قوهای ایران

این قو پرنده ای ساکت و بی صدا ست، بدنی سفید با پرهای بسیار نرم و نوکی سرخ یا نارنجی با حاشیه ی سیاه دارد.

حلقه ی سیاه دور بینی این پرند ه ظاهری زیبنده به جانور داده است.

چشم هایش قهوه ای و پای پارو مانندش سیاه است.

قوهای ایران

این پرنده در هنگام شنا یا ایستادن نوک خود را به سمت پایین نگه می دارد و گردن، خمیده و به شکل s است.

 

در این گونه، نر و ماده هر دو به مدت روی تخم می خوابند.

ره رفتن آنها در خشکی زشت و شنای آنها در آب بسیار زیبا ست.

 

قوهای ایران

هنگامی که خشمگین می شوند بال های خود را به شکل کمانی بلند کرده و به مهاجم حمله می کنند.

قوهای ایران

یکی از کارهای عجیب آنها این است که در شب های زمستانی خیلی سرد، که احتمال یخ زدن حس می شود؛ در یک ناحیه روی آب مرتبا رفت و آمد می کنند تا آب آن ناحیه یخ نزند و بتوانند غذای خود را از آن محل تأمین کنند.

 

غذایی که شامل گیاهان آبزی، بی مهرگان، مهره داران کوچک مانند ماهی های کوچک و قورباغه است. و در صورت اهلی شدن از گندم، جو و حتی نان خیس شده و برنج و سبزی تغذیه می کنند به جز زمان تولید مثل بقیه ی سال به صورت گروهی زندگی می کنند.

 

         2- سیگنوس سیگنوس Cygnus Cygnus یا قوی خروسکی Whooper swan

قوهای ایران

این پرنده دارای فریادهای بلند ویژه ای می باشد که به سرفه ی بچه های مبتلا به سیاه سرفه و یا صدای بچه ای که به بیماری خروسک مبتلا شده، شباهت دارد.

این گونه قو را، برخی قوی فریاد کش نیز نامیده اند.

قوهای ایران

بدن این قو نیز سفید است، اما پرهای آن به نرمی پر قوی گنگ نیست.

رنگ نوک و رنگ فاصله ی بین چشم و بینی این جانور، زرد نارنجی است.

 

عنبیه ی آن قهوه ای بوده، پاهای بزرگ و سیاه رنگی دارد. سر این حیوان شبیه سر غاز است و به زیبایی قوی گنگ نیست.

 

بهتر از قوی گنگ در خشکی راه می رود و غذا خوردنش، با ملایمت انجام می پذیرد. در صورتی که قوی گنگ در غذا خوردن حریص است.

 

هنگام خشم، بال های خود را به هم زده، سر را بالا و پایین می برد و انتهای نوک را به آب زده، فریاد می کشد. فریادی که از فاصله ی بسیار دور شنیده می شود.

قوهای ایران

جالب اینکه این حیوان در اسارت به انسان ناشناس حمله می کند. اندازه ی پرنده ی ماده کمی کوچکتر از نر است.

پرواز دسته جمعی این گونه، به شکل عدد هفت (7) یا به طور خط خمیده و یا اریب است.

پرواز گروهی آنها در شب آهنگ غمگینی تولید می کند.

قوهای ایران

در این گونه نیز لانه بزرگ و از جنس مواد گیاهی است.

 

 تنها جانور ماده ی روی تخم ها می خوابد و پرنده ی نر نگهبان پرنده ی ماده و تخم هاست. پرنده ی ماده به محض دیدن انسان (مهاجم) روی تخم های خود را با پر و با ل می پوشاند.

این قوها، در سواحل دریاها، دریاچه ها، رودخانه ها و مرداب ها زندگی می کنند.

به محض یخ بستن آب رودخانه ها، راه دریا پیش می گیرند.

در زمستان ها دسته های بزرگی از این قوها در سواحل دریای خزر دیده می شوند. مقاومت این گونه در اسارت زیاد است.

 

          3- سیگنوس بویک Cygnus columbianus یا قوی سفید کوچک Beiwick's swan

این قو به نام طبیعی دان انگلیسی توماس بویک Thomas – bewick نام گذاری شده است.

قوهای ایران
قوهای ایران

از نظر جثه این قو کوچکترین قوی سفید رنگ است.

و از حیث شکل ظاهری شباهت زیادی به قوی خروسک دارد، اما از آن کوچکتر است.

قاعده ی نوک، نارنجی ولی حاشیه و انتهای آن سیاه رنگ است.

رنگ بدن، سفید با پاهای سیاه است و عنبیه قهوه ای پر رنگ.

 

قوهای ایران

پرنده ی نا بالغ دارای رنگ قهوه ای کم رنگ است که پس از یک سال سفید می شود.

این گونه تخم های نسبتا زیادی می گذارد. بین 5 تا 7 تخم.

 

رنگ تخم ها خاکستری کم رنگ است و باز هم فقط پرنده ی ماده بین 34 تا 38 روز روی آنها می خوابد. صدای این قوها بسیار ملایم و پرواز آنها بی صداست.

این نوع قو بعضا در حال مهاجرت در شمال کشورمان دیده شده اند.

نگارش در تاريخ شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

بادکنک نسوز بسازید.


بادکنک ضد آتش

آتش باعث ضعیف شدن پوسته بادکنک شده و درنتیجه باعث ترکانده شدن آن می شود. اما هم اکنون، ما می خواهیم بادکنک را بدون ترکیدن به طور مستقیم روی شعله نگه داریم. 

 

وسایل مورد نیاز:

 • دو عدد بادکنک باد نشده
 • کبریت
 • آب

 

دستور کار:

1-   یکی از بادکنک ها را باد کنید و سر آن را گره بزنید.
2-  در بادکنک دیگری حدود 60 میلی لیتر آب بریزید و سپس آن را باد کنید.
3-  یک کبریت روشن کنید و زیر بادکنک اولی (بدون آب) قرار دهید. بگذارید شعله کبریت به بادکنک بخورد. می بینید که بادکنک می ترکد.
4-  کبریت دیگری را روشن کنید. این بار کبریت را زیر بادکنک دوم قرار دهید. بگذارید شعله با بادکنک تماس پیدا کند. می بینید که بادکنک نمی ترکد و یک تکه دود سیاه روی بادکنک تشکیل می شود. 
بادکنک ضد آتش

نتیجه:

پوشش بادکنک بدون آب در برابر شعله بسیار داغ و در مقابل فشار هوای داخل بادکنک ضعیف می شود.

اما زمانی که آب در بادکنک است بیشترین دمای شعله را به خود جذب می کند و بنابراین پوشش بادکنک داغ و ضعیف نشده و بادکنک نمی ترکد. 

آب جذب کننده منحصر به فرد گرما است و به خوبی گرمای شعله کبریت را به خود جذب می کند.


برچسب‌ها: آزمایش
نگارش در تاريخ جمعه پانزدهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

انگشتان دست

مانند دست است

هر خانواده

هر کس یک انگشت

در خانواده

بابا در این دست

انگشت شست است

او نخستین

انگشت دست است

انگشت دیگر

یعنی نشانه

او مادر ماست

خانم خانه

انگشت دیگر

یعنی برادر

این جا نشسته

پهلوی مادر

پس این یکی کیست؟

انگشت دیگر

آری درست است

او هست خواهر

من هستم آخر

انگشت کوچک

انگشت ها را

دیدیم تک تک

ما پنج انگشت

هستیم با هم

با هم شریکیم

در شادی و غم

گر چه جداییم

ما پنج انگشت

چون جمع گردیم

هستیم یک مشت

نگارش در تاريخ پنجشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت


سیدالشهدا

امام حسین(ع) در حرکت به سوی كربلا فرمودند:

دنیا بسیار تغییر كرده، خوبی هایش رفته و چه منفور شده است. از دنیا و زندگى در آن چیزی باقى نمانده، مگر ته‌‏مانده‏اى مختصر و بی‌ارزش، هم چون كاسه ای كه در ته آن مختصرى مانده است. مگر مشاهده نمی‌کنید كه به حقّ عمل نمی‌کنند و از باطل گریزان نیستند.

مۆمن باید دل به دیدار پروردگار خود بندد، در حالى كه طالب حقّ است. من مرگ را جز حیات و زندگى نمى‏بینم و زنده ماندن با ستم گران را جز بدبختى نمی دانم.

مردم بنده دنیایند، دین بر سر زبان‌هاى آنان آویزان است. آن‌ها چه آسان زبانشان را بر محوری که به سود زندگیشان است مى‏چرخانند، وقتى مردم به وسیله بلایی آزمایش می شوند دین‏داران چه كم خواهند بود. ..


برچسب‌ها: امام حسین
نگارش در تاريخ پنجشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت


نماز

به مادر گفتم آخر این خدا کیست

که هم در خانه‌ی ما هست و هم نیست

تو گفتی مهربان‌تر از خدا نیست

دمی از بندگان خود جدا نیست

چرا هرگز نمی‌آید به خوابم

چرا هرگز نمی‌گوید جوابم؟

نماز صبحگاهت را شنیدم

تو را دیدم، خدایت را ندیدم

به من آهسته مادر گفت:‌ فرزند!

خدا را در دل خود جوی یک چند

خدا در بوی و رنگ گل نهان است

بهار و باغ و گل از او نشان است

خدا در پاکی و نیکی است فرزند

بود در روشنایی‌ها فرزند

به هر کاری دل خود با خدا دار

دل کس را زبی‌مهری میازار

نگارش در تاريخ پنجشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

عزاداری دخترانه

صدای دسته می آید. صدای سنج،صدای نوحه. نوحه خوان درباره عاشورا می خواند. خیلی دلم می خواهدمثل بابا و داداشم توی دسته بروم وبرای امام حسین(ع) عزاداری کنم. من هم دلم می خواهد زنجیر بزنم و طبل وسنج بکوبم، اما داداشم می گوید نمی شود؛ دسته عزاداری مردانه است. جای زن ها و دخترها نیست. من دلم می گیرد، هرچه اصرار می کنم فایده ای ندارد.

داداش توی دسته پرچم بلند می کند. او با پرچم جلوتر از همه راه می رود واز دور دورها هم می شود پرچم "یا ابوالفضل" اش را دید. من و دوستانم ریحانه و زهرا کنار در می ایستیم و رد شدن دسته ها را نگاه می کنیم و غصه می خوریم.

مامان شربت نذری می آورد لیوان های سفید را پر می کند. ما شربت ها را بین مردم پخش می کنیم؛ اما این کافی نیست. زنجیر زدن توی دسنه یک چیز دیگر است. به پرچم های سبز و قرمز نگاه می کنم. بوی اسفند می آید. نوحه خوان هنوز می خواند ومردم گریه می کنند. من هم گریه ام می گیرد. نوحه را بلدم، همراه نوحه خوان زیر لب تکرار می کنم. فکری به خاطرم می رسد. به ریحانه و زهرا نگاه می کنم وهمه چیز را برایشان می گویم.

مامان همه چیز را برایم جور کرده است. من و ریحانه و زهرا هم دوستانمان را جمع کرده ایم. تعدادمان زیاد نیست اما خوب است. حالا همه توی خانه ما جمع شده اند. طبل وسنج نداریم اما پرچم وزنجیرهای کوچک هست. دو طرف اتاق می ایستیم، یک دسته دخترانه ی واقعی درست کرده ایم. نوحه خوان می خواند، صدایش از پنجره تو می آید. ما هم تکرار می کنیم. سینه می زنیم و عزاداری می کنیم. مامان برایمان چند صفحه از یک کتاب را می خواند. کتاب درباره ی قیام امام حسین(ع) ویارانش است.

حالا من می دانم چرا امام حسین(ع) به جنگ رفت وشهید شد. چرا با دیدن سپاه بزرگ دشمن نترسید! می دانم که امام حسین(ع) حرف زور را قبول نکرد تا مسلمان ها همیشه طرفدار حق باشند.

حالا من و دوستانم امام خوبمان را بیشتر وبهتر می شناسیم. این یک عزاداری کوچک است برای یک امام بزرگ. ما نوحه می خوانیم وبه قیام عاشورا فکر می کنیم.


برچسب‌ها: امام حسین
نگارش در تاريخ چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

بادکنک

بچه ها دو تا بادکنک خریدند. یکی سفید و یکی صورتی . هر دو تا بادکنک را باد کردند و با کمک بابا از سقف اتاق آویزان کردند. اما بادکنک سفید از بادکنک صورتی چاقتر و بزرگتر بود. به خاطر همین بادکنک صورتی عصبانی بود.

بادکنک صورتی شروع کرد به غر زدن و گفت: بچه ها عمدا من و کم باد کردند و تو رو بیشتر. اصلا بچه ها بین ما فرق می گذارند. من خیلی هم از تو بزرگترم اگر من را حسابی باد می کردند دو برابر تو می شدم.

بادکنک سفید گفت ای بابا هر دوتا مون رو تا اونجایی که لازم بود باد کردند.  اونا هردوتا مون رو دوست دارند. ندیدی چقدر به خاطر ما خوشحالی کردند؟

بادکنک صورتی اخماشو کرد تو هم و گفت دیگه با من حرف نزن. من خودم یه راهی پیدا می کنم و باد خودم رو بیشتر می کنم و به همه نشون می دم که من از تو بزرگترم.

شب شد و بچه ها به خواب رفتند. باد کنک صورتی همین طور که به اطراف نگاه می کرد چشمش به تلمبه روی کمد افتاد. بادکنک از تلمبه خواست تا بادش رو بیشتر کنه. تلمبه اول با مهربونی قبول کرد. ولی وقتی بادکنک رو از نزدیک دید گفت اگه بیشتر از این باد بشی ممکنه بترکی .

بادکنک صورتی با شنیدن این حرفها خیلی عصبانی شد و گفت تو هم مثل بادکنک سفید خودخواهی.

تلمبه از حرفهای بادکنک صورتی ناراحت شد. بادکنک با همه قهر کرد و اخم کرد. وقتی اخم کرد متوجه شد موقع اخم کردن و قهر کردن بادش بیشتر می شه . بادکنک صورتی از این قضیه خوشحال شد.انقدر اخم کرد و قهر کرد و ادامه داد تا هی بادش بیشتر و بیشتر شد. آنقدر باد کرد و باد کرد و باد کرد تا بالاخره شَتَرَق.................. ترکید و هر تکه اش پرت شد یه طرف اتاق. بیچاره دیگه زنده نبود تا بفهمه هر کسی باید اندازه ی خودش رو بفهمه. ای کاش قهر نکرده بود و هنوز توی اتاق آویزان بود و تکان می خورد و بچه ها را خوشحال می کرد.

 

انسیه نوش آبادی

نگارش در تاريخ سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

گالیله

گالیلئو گالیله دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیائی در رشته های فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه مهارت داشت و در پیدایش روش علمی جدید و کشف قانونهایی برای توضیح نتایج مشاهده و آزمایش تاثیر بسزایی داشته است. بخشی از شهرت وی به دلیل تأیید نظریه کوپرنیک مبنی بر مرکزیت نداشتن زمین در جهان است. گالیله با تلسکوپی که خود ساخته بود به رصد آسمان‌ها پرداخت و توانست جزئیات سطح ماه را مشاهده کند.

گالیله در سال 1564 در پیزا واقع در ایتالیا به دنیا آمد. پدر گالیله، وینچنزو از موسیقیدانان مشهور بود. ابتدا او قرار بود در کلیسا برای کشیش شدن مشغول شود اما پدرش وی را به تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پیزا فرستاد. اما گالیله  پزشکی را نیاموخت و به جای آن به مطالعه ریاضیات پرداخت و به آن علاقه مند شد به طوری که در سال ۱۵۸۹ توانست به عنوان مدرس ریاضیات در همین دانشگاه به کار مشغول شود.

روزی وقتی در کلیسا بود زمان رفت و برگشت یک چلچراغ آویزان را با جریان نبض خود اندازه گرفت. سپس آزمایشهای مشابهی در اتاق خود انجام داد و مشخص کرد که مدت زمان کامل رفت و برگشت یک جسم آویخته به دامنه ی رفت و برگشت بستگی ندارد و برای طول کمان مسیر کوتاه و بلند یکسان است. گالیله در سن 17 سالگی قانون حرکت اونگ را کشف کرده بود.

گالیله

گالیله در در سال ۱۶۱۰ یکی از نظریه های علمی خود را با عنوان کوپرنیک بود اعلام کرد. این نظریه مبنی بر ثابت نبودن زمین و گردش آن به دور خورشید باعث شد تا او از سوی کلیسا مورد بازجویی و قرار گیرد. این نظریه مخالف با کتاب مقدس بود و از سویی با نظریات ارسطو که کلیسا حامی آن بود همخوانی نداشت. و مجبور شد که نظریه خود را انکار کند.

سرانجام گالیله علیرغم اعتقاد درونی اش، مجبور شد اعتراف کند که نظریه ارسطو درست است و زمین مرکز جهان است.

 

او معتقد بود که: «برای شناخت علمی بجای حدس زدن، باید هر چیز را اندازه گیری و سنجش کرد. آنچه را که نمی‌توان اندازه گرفت را نیز باید کوشش کرد که قابل اندازه گیری کرد.» او همچنین نوشت که: «قانون طبیعت با زبان مادی نوشته شده‌ است.» روش علمی تازه نخستین گام اساسی بشر بسوی کشف یک دنیای تازه بود و راه را برای انقلاب علمی و فنی و اختراعات تازه و دگرگون ساز گشود.

* برخی گالیله را مخترع تلسکوپ می‌دانند. در سال ۱۶۰۹ شایع شد که در سوئیس با ترکیب عدسی‌ها توانسته‌اند وسیله‌ای برای مشاهده اشیای دور دست اختراع کنند . وی در همین سال توانست اولین تلسکوپ خود را با ترکیب کردن چند عدسی بسازد که از قدرت کمی برخوردار بود اما گالیله با آن توانست مشاهدات علمی فراوانی کند.

* گالیله نخستین کسی بود که چهار ماه سیاره مشتری را رصد کرد.

* گالیله با رصد راه شیری دریافت که تعداد ستارگان این مجموعه بیشتر از آن است که قابل شمارش باشد.

* گالیله نخستین کسی بود که جزئیات سطح ماه را با تلسکوپ مشاهده و ثبت کرد. وی همچنین دریافت که نور ماه حاصل انعکاس نور خورشید است و این نور از خودش نیست.

سرانجام گالیله در ۸ ژانویه ۱۶۴۲ در سن هفتاد و هفت سالگی درگذشت.


برچسب‌ها: اسطوره
نگارش در تاريخ دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

بخاری

هوا سرد بود. فرش کف اتاق یخ کرده بود. به هیچ دیواری نمی شد تکیه کرد. دیوارها سرد سرد بودند. اما بخاری هیچ کاری نمی کرد. مثل اینکه حسابی عصبانی بود و اصلا نمی خواست مثل هر روز خونه رو گرم کنه. بخاری انقدر لج کرده بود که دیگه به هیچ حرفی گوش نمی داد. می گفت چقدر بیخودی کار کنم؟ چرا هیچ کس توی این خونه به حرف من گوش نمی‌ده؟

سرمای خونه بیشتر و بیشتر شد تا بالاخره همه رو کلافه کرد. هر کسی به فکر افتاد تا برای گرم کردن خونه یه کاری بکنه.

بابای خونه فکر کرد جلوی عبور سرما رو از لای درز پنجره ها بگیره. مامان خونه فکر کرد بهتره لباسهای گرمتری به بچه ها بپوشونه. بچه ها هم فکر کردند بهتره در و پنجره رو بسته نگهدارند تا سرمای کمتری وارد خونه بشه .

بعد از این کارها کم کم، زور سرما کم شد. اما هنوز خونه به اندازه ی کافی گرم نشده بود. بخاری هنوز ساکت بود و به اطراف نگاه می کرد. ولی دیگه عصبانی به نظر نمی رسید. بلکه خوشحال هم بود.بخاری شروع کرد به سرفه کردن. همه نگاهش کردند تا ببینند می خواد چکار کنه.  بخاری هم لپهاشو قلمبه کرد و با یه صدای غرش، دوباره آتش خودشو روشن کرد و شروع کرد به سوختن و گرم کردن. اما دیگه لازم نبود آتش از سر و کله اش بالا بره تا خونه گرم بشه. با یه خورده آتش قد کوتاه و با یه انرژی کم، خیلی زود تونست همه خونه رو گرم گرم کنه.

حالا همه ی اعضای خونه کنار بخاری نشستند و یه سینی چای گرم و بسکویت خوردند و کیف کردند.

 

انسیه نوش آبادی

نگارش در تاريخ یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

 برادران رایت

برادران رایت، دو برادر آمریکایی اهل اوهایو بودند که به خاطر اختراع اولین هواپیمای قابل کنترل توانمند و سنگین تر از هوا در سال 1903مشهور شدند.

ویلبر رایت در سال 1876 در «میل ویل» ایندیانا به دنیا آمد و ارویل رایت به سال 1871 در «دیتون» اوهایو زاده شد. هر دو برادر تحصیلات دبیرستانی داشتند ولی هیچ‌كدام موفق به دریافت دیپلم نشدند.

 پرواز

این دو جوان در زمینه مكانیك نابغه بودند و به موضوع پرواز انسان علاقه زیادی داشتند. در سال 1892 مغازه‌ای را دائر كردند كه در آن به فروش، تعمیر و ساخت دوچرخه مشغول شدند. این كار پول مورد نیاز را برای كار مورد علاقه آنان، تحقیقات هوانوردی، تأمین می‌كرد. آنان با علاقه ی زیاد، نوشته‌های كسانی مثل اوتولیتلینتهال، اوكتاو چانوت و ساموئل لانگلی را كه در زمینه هوانوردی كار كرده بودند، مطالعه كردند و در سال 1899 كار خود را آغاز نمودند. با بیش از چهار سال كار در دسامبر 1903 تلاش‌های آنان با موفقیت به نتیجه رسید.

برای برخی ممكن است موفقیت برادران رایت تعجب‌انگیز باشد مخصوصاً هنگامی كه بدانند افراد زیادی كه در این راه تلاش كردند با شكست مواجه شده بودند. اما این دو برادر با دو فكر و دو اندیشه که بهتر ازیک اندیشه واحد كارایی دارد کار می کردند و همچنین آنها همیشه با یكدیگر كار می‌كردند و همكاری كاملی با هم داشتند و تصمیم گرفته بودند قبل از اینكه برای ساخت هواپیمای موتوردار تلاش كنند به یادگیری چگونگی پرواز بپردازند. موفقیت برادران رایت به این عوامل بستگی داشت.

 برادران رایت

چگونه می‌توان بدون داشتن هواپیما پرواز كردن را یاد گرفت؟

در پاسخ باید گفت كه برادران رایت با استفاده از گلایدر(هواگردی با بال ثابت که برای پرواز بدون استفاده از نیروی موتور طراحی شده باشد) چگونگی پرواز را فراگرفتند. آنها كار با بادبادك‌ها و گلایدرها را در سال 1899 آغاز كردند. برادران رایت قبل از اینكه ساخت اولین هواپیمای موتوردار را آغاز كنند بهترین و با تجربه‌ترین خلبان‌های گلایدر در جهان بودند.

آنها سالها بر روی گلایدرها و وسایل نقلیه مشابه، قبل از نخستین پروازشان کار می‌کردند. آنها همچنین بخاطر ابداع اولین روش منطقی برای هدایت هواپیما شهرت دارند.

برای قرن‌‌های بیشمار پرواز رؤیای انسان بود. مردمان كارآزموده همواره بر این باور بودند كه قالیچه پرنده داستان‌های هزارو یك شب تنها یك رؤیا است و نمی‌تواند در دنیای واقعی وجود داشته باشد. اما برادران رایت این رؤیای دیرینه ی بشر را به حقیقت تبدیل کردند. و امروزه می توان مسافت های بسیار طولانی را در عرض چند ساعت طی کرد و به مقصد رسید.

نگارش در تاريخ شنبه نهم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

 

معمای گوسفندی

هارون الرشید حوصله اش سر رفته بود. به بهلول گفت:«یک معما می گویم. می خواهم ببینم تو می توانی جوابش را بدهی یا نه.» بهلول گفت:«اگر جواب دادم، در عوضش چه کار می کنی؟» هارون گفت:«هزار دینار پاداش به تو می دهم. ولی اگر نتوانستی، تو را در رودخانه ی دجله می اندازم.»

بهلول گفت:«من پول نمی خواهم. اگر جواب دادم، باید صد نفر از دوستانم که در زندان هستند، آزاد کنی و اگر نتوانستم، حاضرم در رود دجله غرقم کنی.»

این طرف رودخانه، یک گوسفند و یک گرگ و یک دسته علف است. یک قایق هم داریم ولی هر بار فقط می توانیم یکی از این ها را به آن طرف رودخانه ببریم. چه طور باید این کار را انجام دهیم که نه گوسفند علف را بخورد و نه گرگ، گوسفند را؟

بهلول فکری کرد و این گونه جواب داد: اول گوسفند را می بریم، بعد علف را، موقع برگشتن گوسفند را برمیگردانیم و گرگ را می بریم. بعد بر می گردیم و گوسفند را می بریم.

هارون از این جواب تعجب کرد. بهلول گفت:«حالا نوبت تو است که به قولت وفا کنی.

هارون سرش را تکان داد و گفت:"نه، من نمی توانم زندانی هایی را که گفتی، آزاد کنم. این ها از دوستان موسی بن جعفرند."

نگارش در تاريخ جمعه هشتم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

مصطفی رحماندوست

مصطفی رحماندوست معروف به شاعر "صد دانه یاقوت"، (زاده نخستین روز تیرماه 1329، همدان( شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان است.

او پس از اخذ مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، به عنوان کارشناس کتاب‌های خطی در کتابخانه مجلس مشغول به کار شد و سپس به عنوان مدیر مرکز نشریات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدیر مسئول نشریات رشد، سردبیر رشد دانش آموز، سردبیر و پدیدآورنده سروش کودکان و نوجوانان به فعالیت خود ادامه داد. او همچنین به مدت سه سال مدیر کل دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران بوده است که بنابر گفته خودش، آغاز راه او برای انتقال ادبیات برگزیده کودکان و نوجوانان ایران به زبانهای دیگر بوده است. مصطفی رحماندوست، علاوه بر این، مدرس داستان نویسی و ادبیات کودکان و نوجوانان در دانشگاه‌ها نیز بوده است. وی پس از بازنشستگی از سمت های دولتی، مدیر گروه شكوفه (بخش كودكان و نوجوانان) انتشارات امیرکبیر و مشاور ادبی آثار مربوط به كودكان و نوجوانان کتابخانه ملی ایران و یکی از اعضای اصلی داوران بین المللی جشنواره بین المللی فیلم كودكان و نوجوانان اصفهان و جشنواره بین المللی تئاتر كودكان و نوجوانان است. او عضو هیأ‌ت‌های‌ داوری‌ كتاب‌ سال، جشنواره‌های‌ كتاب‌ و مطبوعات‌ كودكان و عضو شورای‌ موسیقی‌ كودكان‌ و شورای کتاب کودک ایران نیز بوده‌است.


برچسب‌ها: اسطوره
ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ پنجشنبه هفتم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

 

فرفره های کاغذی

فرفره های زیبای رنگارنگ که در باد شروع به چرخیدن می کنند، وقتی در کنار هم با رنگ های شاد قرار می گیرند منظره ی قشنگی درست می کنند که می تواند حتی برای دکور اتاقتان هم مورد استفاده قرار بگیرد.

این فرفره را می توانید در رنگ و سایز های مختلف درست کنید.

 

مواد مورد نیاز

 

فرفره های کاغذی

1- کاغذ رنگی

2- نی

3- پونز یا بست

4- مداد

5- ابزار نوک تیز( هر چیزی می تواند باشد)

6- قیچی

7- دستگاه پانچ( دستگاهی برای ایجاد کردن سوراخ، بر روی کاغذ)

8- پاکن نرم (اختیاری)

 

روش ساخت

1- یکی از کاغذ رنگی ها را برداشته و مطابق شکل، یکی از گوشه ها را به سمت داخل تا بزنید، شکل یک مثلث به شما می دهد.

فرفره های کاغذی

2- اطراف و لبه های مثلثی را که به وسیله ی تا درست کرده اید ببرید.با این برش یک مثلث دو لایه درست کرده اید.

فرفره های کاغذی

3- مثلث را از وسط تا کنید.

یک خط تا درست کنید.

فرفره های کاغذی

4- مثلث را باز کنید و دو/سوم از خط تایی که درست کرده اید را از راس مثلث به سمت داخل آن ببرید.

فرفره های کاغذی

5- تای داخلی مثلث را باز کنید. در اینجا شما مثلثی دارید که دو گوشه ی آن بریده شده است. مراحل 3 و 4 را برای گوشه های دیگر انجام دهید تا برش های دیگری در دو گوشه ی باقی مانده ایجاد شود.( برش را بر اساس همان مراحل اجرا کنید)

فرفره های کاغذی

6- به وسیله ی دستگاه پانچ، 4 سوراخ در لبه های کاغذ مطابق شکل ایجاد کنید.

فرفره های کاغذی

7- با ابزار نوک تیز سوراخی در وسط کاغذ ایجاد کنید. و با استفاده از مداد نوک تیزی سوراخ را به تدریج باز تر کنید.

فرفره های کاغذی

8- از ابزار نوک تیزی برای سوراخ کردن نی استفاده کنید.( قسمت نزدیک به انتهای نی را سوراخ کنید)

می توانید برای اینکه دستتان زخمی نشود از یک پاکن استفاده کنید و همانند تصویر، آن را زیر نی بگذارید.

سپس به وسیله ی مداد سوراخ ایجاد شده در نی را باز تر کنید.

در این مرحله لطفا از انگشت یا دست خود استفاده نکنید.

فرفره های کاغذی

9-کاغذ را بردارید و تمام 4 گوشه ای که سوراخ شده را با هم بگیرید. پونز یا بست را بردارید. از داخل تمام این سوراخ ها عبور دهید تا همه گوشه ها روی هم بیافتد. و پونز یا بست از آنها عبور کرده باشد.

فرفره های کاغذی

10- نی را از طریق سوراخی که در انتهای آن ایجاد کردید، به پونز وصل کنید.( سوزن پونز از قسمت پشتی فرفره بیرون است و برای وصل کردن نی به آن کافی است تا سوراخ روی نی را به پونز متصل کنید)

فرفره های کاغذی

11- همانند شکل پونز  یا بست را خم کنید. و حالا شما یک فرفره ی قشنگ با دستان خود درست کرده اید.

فرفره های کاغذی

امیدوارم از این کاردستی زیبا لذت برده باشید.


برچسب‌ها: کاردستی
نگارش در تاريخ چهارشنبه ششم دی ۱۳۹۱ توسط مدیریت

سنگ های متحرک اسرارآمیز

"دره مرگ" منطقه ای در کالیفرنای جنوبی، نزدیک صحرای نوادا در آمریکای شمالی است که طول آن 225 کیلومتر و پهنایش بین 8 تا 24 کیلومتر است. این منطقه پست ترین نقطه در نیمکره غربی جهان نیز به شمار می آید. ارتفاع پست ترین قسمت آن 86 متر پایین تر از سطح آب های آزاد است.

سنگ های متحرک اسرارآمیز
سنگ های متحرک اسرارآمیز

در تابستان، دمای این منطقه به 50 درجه می رسد و گزارش شده است که در سال 1913 دمایش به 6/56 درجه نیز رسیده بود. این دره، زمستان ها هوای ملایمی دارد. اما دمای شب های زمستانی آن گاهی زیر صفر است. در نقاط مختلف این دره، آبگیرهای نمکی، نمکزارها و تپه های آتشفشانی عجیبی دیده می شود.

از عوامل مهمی که توجه زمین شناسان را بخود جلب کرده، حرکت اسرار آمیز سنگ ها در این منطقه است.آنها روی زمین می لغزند و از خودشان رد پا می گذارند. در واقع مسیری کم عمق از خودشان در طول حرکت به جا می گذارند.

سنگ های متحرک اسرارآمیز
سنگ های متحرک اسرارآمیز

سنگهای متحرک اسرارآمیزی در  دره ی "مرگ" مکانی که هیچ انسانی زندگی نمی کند کشف شده اند که بدون دخالت هیچ موجود یا انسانی در سراسر دره می لغزند و حرکت می کنند! سنگهای متحرک دره ی مرگ یک پدیده ی بی نظیر هستند.

این یک معمایی بسیار عجیب است که سنگ هایی که اندازه ی یک انسان وزن دارند می توانند فرسنگ ها خودشان حرکت کنند و این مسئله در دهه ی اخیر به یک معمای غیر قابل حل تبدیل شده است که ذهن بسیاری از زمین شناسان را به خود مشغول کرده است.

سنگ های متحرک اسرارآمیز
سنگ های متحرک اسرارآمیز

این دره در طول تابستان پوشیده از زمین گلی ترک خورده است و در زمستان پوشیده از یخ است.

برخی زمین شناسان به این تنیجه رسیده اند که این سنگهای متحرک زمانی حرکت می کنند که گلهای روی زمین خیس هستند و باد هم به حرکتشان کمک می کند. گر چه این فرضیه کاملا درست نیست ;چون سنگها در تابستان حرکت شان را آغاز می کنند ; زمانی که درجه ی دمای هوا آنقدر بالا است که حتی خود سنگها را می خشکاند، چه برسد به زمینی که این سنگها انجا قرار دارند.

آنها حتی مسیرهای چرخشی متفاوتی هم اطراف همدیگر ایجاد می کنند.بعضی از آنها ردی کشیده و باریک از خود در مسیر به جای می گذارند برخی ردی بیضی شکل و چرخشی به جای می گذارند و برخی ردی موج دار و پر تلاطم به جا می گذارند.در حالیکه هیچ کس حرکتشان را نمی بیند و سرعت شان را حس نمی کند. سنگها در حالیکه روی یک سطح مسطح هستند مسیر خود را چرخشی عوض می کنند. برخی سنگها در طول 2 تا 5 سال بیشتر از بقیه حرکت می کنند.


برچسب‌ها: اطلاعات عمومی

vpn price

دانلود رایگان